Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2016/2017

Członkowie: Amelia Dobraniecka, Alicja Kołodziejska, Ada Dzienisz

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Katarzyna Dziubańska

Październik

W październiku SU zorganizował zbiórkę żywności oraz koców na zimę dla bezdomnych psiaków i kociaków z pobliskiego schroniska w Ciapkowie.
Ilość zebranej żywności i ciepłych okryć przeszły nasze oczekiwania, za co bardzo serdecznie Wam dziękujemy. Od pracowników schroniska nasza szkoła otrzymała podziękowanie – dyplom za dary.

dyplom

Listopad

W listopadzie obchodziliśmy Święto Niepodległości obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwa.
W 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię, Prusy państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość.
Dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski dzień
11 listopada został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony Świętem Narodowym.
W naszej szkole uczciliśmy Święto uroczystym apelem a Samorząd Uczniowski przygotował ulotki informujące o 11 listopada.

W ostatni piątek listopada odbędzie się dyskoteka Andrzejkowa.

TRADYCJA WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH sięga, prawdopodobnie czasów pogańskich. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1555 roku. Wiadomo, iż wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest Św. Andrzej z Galilei. Z zawodu rybak, później podróżnik. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, spotykały się panny. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień Św. Katarzyny, który przypadał na 25 dzień miesiąca.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.wrozbyonline.pl/andrzejki

A oto niektóre andrzejkowe wróżby:

Standardową wróżbą jest lanie wosku. Najlepiej wykorzystać stary klucz, należący do babci, a jeszcze lepiej użyć klucza od drzwi kościoła. Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża, np. kształt góry, skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

Wróżba andrzejkowa – ustawianiem butów, jak wszystkie, dotyczy znalezienia partnerki czy partnera. Odbywa się w licznym gronie osób, które zdejmują po jednym bucie z nogi i w rzędzie ustawiają je jeden za drugim w stronę drzwi. But, który znajdzie się na progu lub go przekroczy – to „but zwycięski”. Jego właścicielka lub właściciel albo najszybciej (spośród wszystkich obecnych i uczestniczących w zabawie) znajdzie partnera, albo weźmie ślub.

Cztery identyczne kubeczki. Pod trzema kubkami należy położyć: obrączkę, monetę i listek. Czwarty kubek pozostaje pusty. Następnie należy kubeczki zamienić miejscami oraz wybrać jeden z nich. Jeżeli trafimy na obrączkę – czeka nas miłość, listek – ślub, monetę – pieniądze. Natomiast pusty kubek oznacza, że nowy rok nie przyniesie nic nowego w naszym życiu.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.wrozbyonline.pl/andrzejki