PRAWYM BYĆ, ZDROWYM BYĆ, MĄDRYM BYĆ...

Biblioteka

ROK SZKOLNY 2016/2017

Nauczyciel bibliotekarz – Wiesława Cząstka

godziny pracy, od stycznia 2017:

 • poniedziałek 7.30-14.30
 • wtorek, 7.30-16.30
 • czwartek 7.30-14.30
 • piątek 7.30-16.30
 • w środę nieczynna

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice, którym polecamy ciekawe książki z zakresu: wychowania, terapii pedagogicznej, dysleksji itd.

Celem biblioteki jest rozwijanie czytelnictwa i przygotowanie uczniów do samokształcenia i samodzielnego wyszukiwania informacji. Biblioteka wspiera realizację szkolnego programu dydaktyczno-wychowawczego.

Biblioteka powstała w roku szkolnym 1954/1955 wraz z rozpoczęciem nauczania w obecnym budynku szkoły. Od tego czasu biblioteka systematycznie wzbogaca swoje zbiory, wystrój i formy pracy z czytelnikiem. Księgozbiór rozbudowywany jest w oparciu o fundusze z Rady Rodziców, ze szkoły oraz dary od indywidualnych czytelników. Zbiory nie są duże, liczą ponad 7500 pozycji, ale jest wiele nowości wydawniczych i serii poszukiwanych przez czytelników.
Obecnie w bibliotece gromadzone są książki (z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej oraz pedagogicznej), czasopisma (Świerszczyk, Biblioteka w Szkole, Matematyka w Szkole, Życie Szkoły), kasety magnetofonowe i wideo, płyty CD. Wyodrębnione są książki dotyczące Gdyni i regionu. W bibliotece udostępniane są także podstawowe dokumenty szkoły: statut, program wychowawczy, wewnątrzszkolny system oceniania.

Biblioteka działa w oparciu o autorski program „Koliberk”. Obejmuje on takie procesy biblioteczne jak: gromadzenie, opracowanie, udostępnianie, wyszukiwanie, statystykę.
Program umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie zbiorów oraz skrócenie czasu pomiędzy zakupem książki, a udostępnieniem jej czytelnikom.
Od trzech lat konstruowana jest komputerowa baza księgozbioru. Obecnie wpisana jest około 1/3 zbiorów, w tym wszystkie lektury i książki z ostatnich dziesięciu lat. Czytelnicy mają do dyspozycji elektroniczne katalogi: autorski, tytułowy, systematyczny i podmiotowy. Jest także katalog serii wydawniczych.


Regulamin 
korzystania z biblioteki

 1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły.
 2. Korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne.
 3. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone zbiory, w tym także darmowe podręczniki wraz z załączonymi do nich płytami CD/DVD, mapami, planszami itd., i w razie ich zgubienia lub zniszczenia zobowiązany jest je odkupić. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.
 4. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi z naszej szkoły do innej, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i rozliczyć się z wszystkich wypożyczonych zbiorów.
 5. W bibliotece należy zachowywać się cicho i kulturalnie, odnosić się
  z szacunkiem do innych czytelników.
 6. Nie wolno korzystać z telefonów komórkowych i spożywać posiłków.
 7. Ze zbiorów multimedialnych można korzystać tylko w bibliotece.
 8. Uczeń, który nie przestrzega regulaminu biblioteki może zostać czasowo pozbawiony prawa korzystania z biblioteki.
 9. Czytelnik może wypożyczyć książki tylko na swoje nazwisko i nie może przekazywać ich innej osobie.
 10. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki, w tym jedną lekturę.
 11. Lektury i wydawnictwa albumowe wypożyczane są na dwa tygodnie,
  a pozostałe książki na miesiąc. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania terminu zwrotu książek.
 12. Na okres wakacji, w wyznaczonym terminie, wszystkie zbiory muszą zostać zwrócone do biblioteki.
 13. Korzystanie z komputera (stanowisko dla ucznia) odbywa się pod nadzorem bibliotekarza.
 14. Z kącika czytelniczego korzystamy tylko podczas lekcji.
 15. W środy biblioteka jest nieczynna dla uczniów.

Nowy rok szkolny już w pełni, a tak wyglądała biblioteka na przełomie sierpnia i września. Do skatalogowania i wypożyczenia czekały nowe podręczniki dla klas trzecich i szóstych. Darmowe podręczniki przysługiwały także klasom pierwszym, drugim i czwartym. Było więc mnóstwo pracy. Teraz dbajcie o swoje podręczniki. Zdobywajcie z nich wiedzę i umiejętności. POWODZENIA!


Napływają kolejne partie darmowych podręczników dla uczniów klas trzecich i drugich. Starsi uczniowie chętnie pomagają w pieczętowaniu książek.


 

Także w bibliotece pamiętaliśmy o Narodowym Święcie Niepodległości. Można było obejrzeć okolicznościową wystawę książek historycznych.


Kolejny raz Dzień Pluszowego Misia przyniósł najmłodszym wiele radości. Dzieci opowiadały historie związane ze swoimi pluszakami, obejrzały prezentację multimedialną o niedźwiedziach, rysowały, kleiły i wycinały.
W bibliotece można było zobaczyć okolicznościową wystawę książek, których bohaterami są misie oraz poczytać opowiadania o tych sympatycznych stworzeniach. W klasie III c panie Krystyna Warsińska i Wiesia Cząstka przygotowały dla uczniów zabawne konkursy i zgadywanki. Nie obyło się bez zlizywania miodu na czas i tradycyjnego Stary niedźwiedź mocno śpi. Dzieci uczyły się także wiersza o misiu i pani Krysi oraz pozowały do zdjęć ze swoimi ulubionymi misiami. Rodzice zadbali o ciasteczka i cukierki w kształcie misia.  Także świetlica szkolna, zerówki i pozostałe klasy I-III nawiązały w tematyce zajęć do Dnia Pluszowego Misia, a dzieci dumnie paradowały po korytarzach ze swoimi zabawkami. Było wesoło.


6 grudnia w bibliotece było niezwykle gwarno i kolorowo. A właściwie dominował kolor czerwony. Uczniowie byli ciekawie poprzebierani i można było obejrzeć sporą kolekcję książek poświęconych postaci św. Mikołaja. Bibliotekę zdobią już także kartki świąteczne wykonane według projektów uczniów. Najładniejsze prace zostały oprawione i przekazane na Jarmark Bożonarodzeniowy dla hospicjum w Gdańsku.
Na konkurs „Zimowa rękawiczka” przesłaliśmy 32 prace. Czekamy na wyniki.


W przygotowanie szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej włączyła się także biblioteka. Od lat zbierane są ciekawe tomiki poezji oraz wydruki interesujących wierszy, aby uczniowie mogli znaleźć swój wymarzony utwór do recytacji. Pani bibliotekarka zrobiła też dekoracje i dokumentacje zdjęciową imprezy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzruszenia dostarczone poprzez recytowaną poezję.


Kolejne sukcesy plastyczne naszych uczniów

W bibliotece i świetlicy szkolnej uczniowie wykonali piękne i bardzo pracochłonne rysunki na konkurs „Gdynia malowana kwiatami”. Zadanie polegało na zaprojektowaniu  trawnika do centrum Gdyni. Uczniowie byli bardzo kreatywni. Pojawiły się  łabędzie, ślimaki, koty, motyle, motywy geometryczne i morskie. Jury doceniło wyobraźnię młodych twórców i włożony trud. Nagrody za walory artystyczne prac otrzymali: Lena Dębińska II a, Kamila Szumacher II a, Antonina Langowska II a, Natalia Wołochowska II d, Victoria Paczkowska III e, Maja Limon III e, Patrycja Urbanowicz III c, Milena Adamczuk II c, Maja Niedziela III e.  Gratulujemy!


Z okazji przypadającego 23 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki  w bibliotece odbyły się warsztaty pisania gęsim piórem. Można było także uczestniczyć w zajęciach poświęconych historii książki i obejrzeć wystawę ukazującą zmiany formy książkę i materiałów pisarskich na przestrzeni wieków.


 

Biblioteka szkolna była inicjatorem spotkania autorskiego z panem Łukaszem Kosikiem. Pisarz spotkał się 17 maja 2017r. z klasą Va i Vb. Do rozmów z autorem książki „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” przygotowała swoje klasy pani Ewelina Wiśniewska. Autor nawiązał bardzo dobry kontakt z publicznością, przeczytał fragmenty książki i zdradził tajniki swojego pisarstwa. Bardzo zachęcał do do rozwijania wyobraźni i zainteresowania światem. Młodzież spontanicznie zadawała wiele pytań. Pan Kosik
pochwalił uczniów za oczytanie, rzeczowe wypowiedzi i ciekawe pytania. Już od dzisiaj można wypożyczać  książkę „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”  z autografem autora. Zachęcamy do czytania.


 

Konkurs Mistrz Czytania Klas Pierwszych, który odbył się 13 czerwca w szkolnej bibliotece był jednym z elementów akcji  „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tegorocznym Mistrzem Czytania, wyłonionym spośród sześciu finalistów, został ADAM DOMALEWSKI z kl. I c, uczeń pani Renaty Bławat. Wszystkie dzieci czytały jeden z wierszy Agnieszki Frączak oraz fragment prozy Grzegorza Kasdepke. Jury zwracało uwagę na płynność i bezbłędność czytania, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych oraz interpretację
tekstu. Adaś Domalewski zachwycił wszystkich swoim pięknym, aktorskim czytaniem. Może być przykładem dla wszystkich uczniów.  Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie: Beata Czacharowska, Wiesława Cząstka i Joanna Wyderka. Wielkie gratulacje.